Home

O projektu
Voditelj i kontakt osoba
Novosti
Izvješća

Događanja
U organizaciji Katedre
Međunarodni skupovi

Literatura
Dokumenti i članci
Knjižnica
Pretraživač
Časopisi

Linkovi

English

Pišite nam

- ovaj dokument preuzeli smo sa stranica Sveučilišta u Rijeci: http://www.uniri.hr.



MAGNA CHARTA

PREDGOVOR

Rektori potpisnici s europskih sveučilišta sastali su se u Bologni na devetstotu godišnjicu najstarijeg Sveučilišta u Europi, četiri godine prije ukidanja granica između zemalja Europske zajednice, nadajući se dalekosežnoj suradnji između svih europskih nacija i vjerujući da će narodi i države više no ikada prije postati svjesni uloge koju će sveučilišta imati u promjenjivom i sve više internacionalnom društvu, smatraju:

da približavanjem kraju tisućljeća budućnost čovječanstva sve više ovisi o kulturnom, znanstvenom i tehničkom razvoju, koji se stvara u središtima kulture, znanja i istraživanja kao što su sveučilišta;
da zadatak sveučilišta da šire znanje mlađim naraštajima podrazumijeva kako u suvremenom svijetu ona moraju služiti društvu kao cjelini; te da kulturna, društvena i gospodarska budućnost društva osobito zahtijeva znatna ulaganja u neprekidno obrazovanje;
da sveučilišta moraju pružiti budućim naraštajima obrazovanje i izobrazbu koja će ih naučiti – a preko njih i druge ljude – da poštuju sklad prirodnog okoliša i život sam po sebi.
Rektori potpisnici s europskih sveučilišta objavljuju svim državama i na savjest svim narodima temeljna načela koja moraju, sada i zauvijek, podržavati ostvarivanje poziva sveučilišta.

TEMELJNA NAČELA

Sveučilište predstavlja autonomnu instituciju u srcu društva koja je različito organizirana zbog geografskog i povijesnog naslijeđa; ono proizvodi, preispituje, procjenjuje i prenosi kulturu putem istraživanja i poučavanja.
Kako bi zadovoljilo potrebe svijeta koji ga okružuje, istraživanje i poučavanje na sveučilištu mora biti moralno i intelektualno nezavisno od svakoga političkog autoriteta, te intelektualno nezavisno od svakoga političkog autoriteta i ekonomske moći.
Nastava i istraživanje na sveučilištima moraju biti međusobno neodvojivi kako nastava ne bi zaostala za potrebama koje se mijenjaju sa zahtjevima društva i napretkom znanosti.
Sloboda istraživanja i nastava primarna su načela sveučilišnog života, te vlade i sveučilišta moraju – koliko god je svakome od njih moguće – osigurati poštivanje ovoga temeljnoga zahtjeva.
Odbacujući netoleranciju i afirmirajući neprekidnu otvorenost prema dijalogu, sveučilište je idealno mjesto susreta nastavnika, koji su sposobni prenijeti svoje znanje i dalje ga razvijati istraživanjem i inoviranjem, i studenata voljnih i sposobnih da se tim znanjem obogate.
Sveučilište je skrbnik europske humanističke tradicije; njegova je neprekidna briga postizanje sveopćih znanja; kako bi ispunilo svoj poziv ono nadilazi geografske i političke granice, te potvrđuje životnu potrebu različitih kultura za međusobnim upoznavanjem i utjecajem.


SREDSTVA

Kako bi se postigli ciljevi slijedeći ova načela, potrebna su učinkovita sredstva, prilagođena sadašnjim uvjetima.

Radi očuvanja slobode istraživanja i nastave, instrumenti za ostvarenje slobode moraju biti dostupni svim članovima sveučilišne zajednice.
Pri angažiranju nastavnika i regulaciji njihova statusa mora se poštovati načelo neodvojivosti istraživanja od nastave.
Svako sveučilište mora – u skladu s okolnostima u kojima djeluje – osigurati očuvanje studentskih sloboda i uvjete u kojima mogu steći kulturu i naobrazbu, što je i svrha sveučilišta.
Sveučilišta – osobito europska – smatraju uzajamnu razmjenu informacija i dokumentacije, te učestale zajedničke projekte za unapređenje učenja bitnima za napredak znanja.
Stoga, kao i u najranijim godinama njihove povijesti, sveučilišta ohrabruju mobilnost nastavnika i studenata; štoviše, smatraju da su opća politika ekvivalentnog statusa, titula, ispita (bez predrasuda prema nacionalnim diplomama) i dodjeljivanje stipendija, bitni za ostvarenje njihove misije u uvjetima koji danas prevladavaju.

Rektori potpisnici, u ime svojih sveučilišta, obvezuju se da će učiniti sve u svojoj moći da ohrabre svaku državu, kao i nadnacionalne organizacije, da oblikuju svoju politiku ustrajući na ovoj Magna Charti, koja izražava jednoglasnu, slobodno odabranu i iskazanu želju sveučilišta.

 

copyright c 2003 UNESCO Chair Zagreb | design by vilena